Sezóna jeseň 2014 očami „Ďora“

Úspešná jesenná šnúra nováčika v I. lige

Milí športoví priaznivci. Po dlhšom uvažovaní ako zbilancovať jesennú časť  hádzanárskeho ročníka I. ligy mužov – skupina A súťažného ročníka 2013/2014, pokladám za povinnosť nadviazať na svoj posledný príspevok.

Po ukončení sezóny 2012/2013 II. ligy hádzanej mužov sme sa ako kolektív tešili prekvapeniu, ktoré prišlo rozhodnutím Slovenského zväzu hádzanej v podobe účasti HK Vajnory ako účastníka I. ligy skupiny A pre súťažný ročník 2013/2014.

Radosť, eufóriu, ale najmä prípravu do nadchádzajúcej sezóny s patričnou mierou zodpovednosti, funkcionári s trénerským triom zvládli veľmi erudovane a profesionálne.

Trénerskej práce a stabilizovaniu kádra sa zhostili Richard Varga, Michal Záhradník a Andrej Budzák, ktorých funkcionársky podporili Miroslav Darnadi, Václav Fekete, Viktor Fekete, Viliam Fekete, Juraj Ondruška a Filip Zeman.

Kostru mužstva po odchode viacerých hráčov z predchádzajúcej sezóny 2012/2013 v zložení : Darnadi Miroslav, Fekete Viktor, Fekete Viliam, Ondruška Juraj, Krištofič Milan, Mitterhauszer Matej, Melíšek Marek, podporovanú skúsenými seniormi Fekete Václav, Darnadi Juraj, Štelár Ivan, Ďorko Juraj, Kamberovič Kamil a Farago Milan, bolo potrebné vhodne doplniť a stabilizovať do blížiacej sa sezóny.

Káder sa nám postupne dopĺňal a vytmelil medzery na všetkých postoch: zo Stupavy sa vrátili bratia Jánošovci – Roman a Ivan. Káder postupne posilnili : Branislav Vallo, Milan Michalec, Patrik Mitošinka, Matej Szalacsi, Andrej Nosko, Michal Kovačovič, Roman Parák a na hosťovanie z bratislavského ŠKP prišli Peter Faltus a Igor Milošovič.

Po rokovaniach našich funkcionárov s extraligovým Pezinkom sme v rámci vzájomnej dohody káder mužstva v jednotlivých zápasoch dopĺňali aj o našich stabilných hráčov: Petra Perďocha a Juraja Šulavíka, ktorých v rámci možností podporil aj Peter Lipovský.

V tejto súvislosti si dovolím uviesť, že vajnorský káder sa vďaka kvalitnej manažérskej práci funkcionárov a trénerov posilnil aj o hráčov zo zahraničia, ktorí v rámci svojich aktivít pôsobia v Bratislave a jej okolí: Horáček Lukáš (Česko), Anastasios Papadopulos (Grécko), Olivier Monfory (Francúzsko).

Nadchádzajúce obdobie prípravy na jesennú časť sezóny sa nieslo v očakávaní, ako doplnené a krátko zohraté mužstvo vstúpi do nového ročníka I. ligovej sezóny.

Úvodný zápas na horúcej pôde pravidelného účastníka I. ligy Stupavy, sme s novozloženým kádrom odohrali s rešpektom, ale v žiadnom prípade nie nováčikovsky bojazlivo. Pred početnou diváckou kulisou sme v skutočne výnimočnej športovej atmosfére odohrali kvalitný a vyrovnaný zápas I. ligovej úrovne. Obidve mužstvá predviedli početnému diváckemu publiku duel s príslušným športovým nábojom, pretkaný hádzanárskymi akciami, primeraným napätím, brankárskym umením a galériou ukážkových gólov. Počas celého  zápasu sme boli vyrovnaným protivníkom stupavským hádzanárom. Svoju silu a kolektívne nasadenie sme  preukázali najmä v 15 min. druhého polčasu, kde sme päť gólový náskok súpera z prvého polčasu (10:15) stiahli na rozdiel jediného gólu (18:19). Nasadenie, odhodlanosť ako aj kolektívny duch nám v zápase nechýbali, ale musíme športovo uznať silu a kvalitu súpera, ktorý v rozhodujúcich momentoch od 15 min. dokázal nami ponúknuté šance chladnokrvne premeniť na rozhodujúce góly a zápas zaslúžene dotiahol do víťazného konca v pomere 19:26.

Veľmi prekvapivé, ale o to radostnejšie boli po našom prvom vystúpení zaznamenané ohlasy a vyjadrenia z radov domácich divákov a funkcionárov po ukončení zápasu k nášmu predvedenému výkonu. Strelci našich gólov: Faltus 6, Szalacsi 4, Šulavík 3, Vallo a Ondruška po 2, Milošovič a Fekete Viliam po 1.

Po nevynútenom voľne v druhom kole nového ročníka sme v druhom prvoligovom zápase na domácej pôde privítali mužstvo Dunajskej Stredy. Po zodpovednom a kolektívnom výkone sme druhý prvoligový duel zavŕšili víťazstvom v pomere 24:21. Od úvodu duelu sme si postupne vytvorili primeraný trojgólový náskok, ktorý sme si stále udržiavali. Po polčase 11:7 sme aj v druhom dejstve pokračovali v zodpovednom kolektívnom výkone, ktorým sme prvý domáci zápas pred vernými fanúšikmi ukončili zaslúženým víťazstvom. O naše góly sa zaslúžili : Šulavík 8, Fekete Viliam, Ďorko a Jánoš Roman po 3, Ondruška a Szalacsi po 2, Milošovič, Mitterhauszer a Darnadi Miroslav po 1.

Následne sme v štvrtom kole s odvekým rivalom, bratislavským ŠKP, odohrali ďalší výborný zápas. V napínavom a veľmi vyrovnanom prvom polčase naše mužstvo od úvodu prehrávalo a postupne znižovalo minimálny dvoj a neskôr až trojgólový náskok súpera. Od 15. minúty sme výbornou šnúrou ôsmich gólov otočili nepriaznivý výsledok 6:3 na vedenie v pomere 6:11 a prvý polčas napokon vyhrali v pomere 9:11. Do polovice druhého polčasu sme si nepretržite udržiavali dvojgólový náskok, ktorý sme postupne zvýšili až na rozdiel 5 gólov a nakoniec sme v novom ročníku nášho bratislavského súpera na jeho domácej palubovke opäť porazili v pomere 17:21. Naši strelci zápasu : Horáček 4, Šulavík, Szalacsi, Mitterhauszer a Darnadi Miroslav po 3, Milošovič, Jánoš Roman po 2, Darnadi Juraj 1.

Po dvoch úspešných zápasoch naši vajnoráci v dobrej nálade očakávali triumf v domácom zápase aj s ďalším súperom z Piešťan. Nuž ako to už v športe býva, nie vždy sa očakávania uskutočnia. Po úvodných kvalitných výkonoch v predchádzajúcich troch zápasoch sme sa od úvodného hvizdu na ihrisku hľadali. V prvom polčase súper umne využil ponúknuté šance našej bezmyšlienkovej a stereotypnej hry. Postupne si hráči z Piešťan vytvorili až päť gólový náskok a prvý polčas vyhrali v rozdiele 7:12. Obraz hry sa ani v druhom polčase podstatne nezmenil, striedačka aj kolektív sa vzájomne povzbudzovali, no bohužiaľ tento duel nášmu mužstvu nevychádzal podľa predstáv. Napriek tomu sme bojovnosťou a obetavosťou postupne znižovali náskok súpera. No ani po niekoľkonásobnom striedaní a taktických prestávkach v zápase (time out) sme sa nevedeli skoncentrovať, zmobilizovať a zmeniť herný prejav mužstva. V závere veľmi nervózneho zápasu sme nakoniec súpera gólovo dostihli, dokonca sme si v úplnom závere vytvorili jednogólový náskok, ale súper stav stretnutia vyrovnal na 21:21. Pri poslednom útoku nášho mužstva sme gól nestrelili a zápas skončil spravodlivou remízou 21:21. Koniec zápasu prebehol vo veľmi nešportovom správaní najmä našich hráčov, ktorí nedokázali v napätej atmosfére po ukončení zápasu zhodnotiť svoj postoj k arbitrom a udržať športové správanie. Po slovných inzultáciách rozhodcov sme okrem vydretej remízy inkasovali aj tri červené karty za nešportové správanie (Szalacsi, Šulavík, Vallo).

V závere tohto hodnotenia polovice jesennej prvoligovej časti konštatujem, že kostra mužstva sa menila počas každého zápasu z dôvodu pracovných či súkromných povinností jednotlivých hráčov, avšak nie výrazne. Oproti predchádzajúcej sezóne došlo k doplneniu hráčskeho kádra, a tak tieto zmeny nemali zásadný vplyv na herný prejav mužstva. Zodpovedný a kolektívny prístup, vzájomná súdržnosť a dobrá atmosféra v mužstve boli základným pilierom na dosiahnutých výsledkoch.

Svojou mierou sa na dobrých výsledkoch podieľali aj naši tréneri Michal Zahradník, Richarda Varga a Andy Buzák, ktorí aj napriek svojim rozhodcovským povinnostiam dokázali vzájomne plnohodnotne koordinovať tréningový proces a prípravu mužstva na zápas. Svojou prítomnosťou a prístupom k zápasu na striedačke, postrehmi a citlivým odhadom schopností jednotlivých hráčov, umne a profesionálne usmerňovali nasadenie hráčov počas zápasov.

V závere minulej sezóny, milí športový priatelia, som písal o probléme na brankárskom poste, kde mužstvo zostalo s jedným brankárom Petrom Perďochom. V súčasnosti mužstvo disponuje okrem nášho extraligového Petra Perďocha, ďalšími kvalitnými brankármi, a to Patrikom Mitošinkom, Ivanom Jánošom a Milanom Michalcom, kde môžeme úprimne konštatovať, že uvedené kvarteto od úvodu sezóny sa svojimi kvalitnými výkonmi s vynikajúcou úspešnosťou zákrokov, výraznou mierou podieľalo na dosiahnutých výsledkoch.

Do nadchádzajúcich štyroch zápasov jesennej časti všetci veríme, že budeme vo Vajnoroch vidieť aj naďalej kvalitnú hádzanú. Hracími dňami budú aj naďalej soboty a nedele. Vstup pre našich fanúšikov je stále zdarma. Tešíme sa na Vašu účasť a podporu!

Vajnory do toho!!!!

V závere ešte raz dovolím uviesť sumár výsledkov po 4 kolách jesennej časti sezóny:

Stupava – Vajnory                    26:19

Vajnory – Dunajská Streda    29:24

ŠKP BA B – Vajnory                  17:21

Vajnory – Piešťany                   21:21

Úspešná jesenná šnúra nováčika v I. lige – pokračovanie

Milí športoví priaznivci hádzanej. Po piatich kolách, ktoré som Vám priblížil v predchádzajúcom príspevku, jesenná časť ročníka I. ligovej sezóny pokračovala šiestym kolom, kde naše mužstvo vycestovalo na palubovku Cífera.

Cífer je našim pravidelným a stabilným súperom. Zostava mužstva pred zápasom, bola veľmi komplikovaná, nakoľko k potrestaným hráčom (Šulavík, Szalacsi, Vallo), pribudli ďalšie zranenia (Ďorko, Fekete Viktor dlhodobo, Fekete Viliam) a pracovné povinnosti hráčov (Darnadi Miroslav, Perďoch Peter a ďalší), čo prvý krát v sezóne výraznou mierou zasiahlo do skladby zostavy. Avšak ako sa hovorí, ťažko na tréningu, ľahšie na zápase, uvedené zoštíhlenie kádra nijako výrazne nezasiahlo do hry a kompaktnosti nášho mužstva. Výrazne pozmenená zostava oproti predchádzajúcim zápasom od úvodných minút ukázala kolektívnu súdržnosť ako i kvalitu nášho kádra a už v 13. minúte sme viedli na palubovke súpera rozdielom v pomere 1:6. Táto pohoda a nasadenie sa v priebehu prvého polčasu výrazne nezmenila a naši chlapi svoje úspešné ťaženie zavŕšili polčasovým rozdielom 6 : 13. V kolektívnom výkone a zodpovednej hre s nasadením sme pokračovali aj v druhom polčase, kde vynikajúcim výkonom brankárov a umnej hre našich strelcov sme súperovi neumožnili zmeniť priebeh hry a zdramatizovať zápas. Po veľmi kvalitnom výkone sme zápas vyhrali v pomere 21 : 27.

Naši strelci : Kovačovič 10, Horáček 5, Papadopulos 4, Milošovič 3, Mitterhauszer 2, Melíšek, Jánoš Roman a Faltus po 1.

V siedmom kole súťaže sme sa pripravovali na konfrontáciu s papierovo silným kolektívom a stabilným účastníkom prvej ligy, družstvom zo Šale. Šalania v prebiehajúcom ročníku boli bez straty bodu a zaslúžene viedli prvoligovú tabuľku. Svojho súpera sme privítali ako domáci kolektív na palubovke v Pezinku, kde sme odohrali zaujímavý zápas dvoch diametrálne odlišných polčasov, pred zrakmi a za podpory našich najvernejších fanúšikov.

Pred úvodným hvizdom rozhodcu sa naši chlapci povzbudili vedomí si sily a kvality súpera, ale odhodlaní ukázať sa v čo najlepšom nasadení. Nuž, opak bol pravdou a od úvodných minút sme sa nedokázali v útočnej fáze presadiť s takou efektivitou ako predchádzajúcich kolách.

Súper ťažil s našej slabšej koncentrácie a trestal všetky naše chyby, a preto sme v 16. minúte prvého polčasu prehrávali už 3:12. Nasadenie a koncentrácia sa ani v ďalšom priebehu prvého polčasu nezmenila a súper poľahky bez vážnejšieho nasadenia vyhral prvý polčas v pomere 9:23. Po prestávke sa obraz hry podstatne zmenil. Naši muži akoby striasli zo seba neskutočnú nervozitu a rešpekt, čo prinieslo kvalitnú hádzanú. Hra sa postupne vyrovnala, počas druhého polčasu sme zvýšili aktivitu na vyšší výkon, ale nevyvarovali sme sa niekedy vlažným prístupom zlyhaniam v koncovke, čo sa nám v záverečnom bilancovaní zápasu vypomstilo. Po kvalitnom druhom polčase sme nakoniec s favoritom súťaže zo Šale prehrali 24 : 35.

Naše góly strelili : Parák a Vallo po 4, Šulavík a Horáček po 3, Kovačovič, Jánoš Roman, Darnadi Miroslav a Lipovský Peter po 2, Milošovič a Mitterhauszer po 1.

Po ťažkom súperovi družstva Šale sme v nasledujúcom ôsmom kole opäť cestovali za mužstvom elitného formátu do Malaciek, ktoré je takisto dlhodobým účastníkom I. ligy a druhým silným kolektívom s ambíciou na prvenstvo v tomto ročníku našej skupiny. Obdobne, ako som informoval o predchádzajúcom zápase, i tento duel možno smelo nazvať zápasom dvoch rozdielnych polčasov.

Pred výrazne zaplneným hľadiskom, na horúcej palubovke v Malackách, priaznivú športovú atmosféru vytvorilo podľa údajov usporiadateľa až 150 divákov!!! Od prvých minút zápasu sme s favoritom zápasu držali vyrovnaný krok a v 17. minúte prvého polčasu domáci vyrovnali na remízu 4:4.!!! Aj v nadchádzajúcich minútach sme predvádzali kvalitnú útočnú hádzanú s efektívnym zakončením a domácich hráčov sme nepustili do gólového úniku. Práve naopak, do 20. minúty sme boli vždy o gól či dva vo vedení. Škoda preškoda drobných chybičiek v závere prvého polčasu, kedy v 26. minúte sme stále držali remízu 8:8, no po našej taktickej prestávke (time out) v polovici 28. minúty sme záver nezvládli a dovolili sme domácim odskočiť dvoma gólmi v poslednej minúte na rozdiel 10:8, ktorým sa skončil prvý polčas.

Po polčasovej prestávke sme do druhého dejstva nenastúpili v rovnakom koncentrovanom a zodpovednom výkone a v priebehu prvej desaťminútovky nám domáci hádzanári utiekli na rozdiel sedem gólov (16:9)! V útočnej  fáze sme sa nedokázali presadiť s takou efektivitou ako počas prvého polčasu a je nutné poukázať na fakt, že došlo k poľaveniu aj v defenzívnej činnosti. Od tohto momentu sa obraz z prvého polčasu úplne vytratil a úroveň zápasu z našej strany poľavila. Domáci umne prevzali iniciatívu a vytvorený náskok bez väčších problémov udržiavali až do záveru. Súper ťažil najmä z našej vlažnej hry a využil všetky ponúknuté šance. Kvôli nedisciplinovanosti našich hráčov sme boli v druhom polčase často vylučovaní, z čoho súper takticky ťažil a naše oslabenia využíval na udržiavanie vytvoreného náskoku, ktorý v samom závere po našom opätovnom dvojitom oslabení ešte navýšil a zápas nakoniec vyhral v pomere 26:17.

O naše góly sa zaslúžili: Šulavík 5, Kovačovič 4, Vallo, Mitterhauszer a Horáček po 2, Milošovič a Fekete Viliam po 1.

V poslednom deviatom kole sme sa po dobre rozbehnutom začiatku sezóny a dvoch ťažkých dueloch stretli v konfrontačnom zápase o umiestnenie s rezervou tímu Modry.

Správne nahnevaní a nespokojní po dvoch neúspechoch sme sa chceli našim priaznivcom ukázať opäť v čo najlepšom svetle zodpovedným a koncentrovaným výkonom. Silnú atmosféru a odhodlanie zvíťaziť, bolo z mužstva cítiť už počas predzápasovej rozcvičky, ktorú celé mužstvo poctivo a v plnom nasadení jednotne predviedlo divákom.

Po priateľskom pozdravení oboch mužstiev sme od prvej sekundy nasadili koncentrovaný výkon a dodržiavali taktické pokyny naordinované z lavičky. Zodpovedným prístupom v defenzívnej činnosti a efektívnym výkonom spojok v ofenzívnej činnosti sme hádzanárov súpera zlomili už v úvode zápasu, v ktorom sme si vytvorili prijateľný trojgólový náskok.  V ďalšej fáze zápasu sme zodpovednou hrou a disciplinovaným plnením defenzívnych pokynov vytvorený náskok postupne udržiavali.  V závere prvého polčasu snaživý súper postupne vypadol z koncentrácie a v útočnej fáze chyboval, čo sme využili a svoj náskok sme postupne zvýrazňovali. Napokon sme prvý polčas vyhrali v pomere 22:13.

V druhom polčase sme si výborne rozbehnutý zápas nechceli pustiť z vlastnej réžie a od úvodných minút sme aj naďalej predvádzali príťažlivú hádzanú s peknými kombináciami a efektným zakončením. S narastajúcim rozdielom v skóre, keď v 41. minúte sme viedli už 31:16, bolo pre trénerské duo Zahradník – Budzák ťažké udržať hráčov v koncentrácii. Od uvedeného momentu sa hralo viac na krásu ako na efektívnosť, čo sa prejavilo najmä v obrovskom poľavení v defenzívnej činnosti. Súper ponúknutú šancu využil a strelecký koncert tak bolo vidieť na oboch stranách. Naša nedisciplinovanosť sa prejavila najmä v záverečnej dvojminútovke, ktorú sme prehrali 2:4.

Zápas sme však odohrali podľa vlastných predstáv a najmä s obrovskou chuťou a pekným herným prejavom. Po konečnom hvizde rozhodcov na ukazovateli skóre svietila naša výhra v pomere 39:27

Naši strelci zápasu: Kovačovič 6, Parák, Vallo a Šulavík po 5, Szalacsi a Jánoš Roman po 4, Faltus 4, Ondruška, Milošovič a Monfory po 2, Darnadi Miroslav a Ďorko po 1.

Po výborných výkonoch sme po jesennej časti prvoligového ročníka 2013/2014 obsadili veľmi pekné 4. miesto!!!!!!!!!!!!! Škoda preškoda strateného bodu v osudnom zápase s Piešťanmi, naše umiestnenie mohlo byť možno ešte zaujímavejšie.

Do nadchádzajúcej jarnej časti všetci veríme, že Vajnory si budú vychutnávať na našom ihrisku aj naďalej kvalitnú hádzanú.

Podľa doterajších výsledkov a predvedenej hry si dovolím konštatovanie, že naše omladené a posilnené mužstvo má potenciál v plnej sile koncentrovaným a disciplinovaným výkonom v jarnej časti obrať o body aj niektorého z favoritov.

Dúfam, že sa nám hráčom moje želanie podarí v domácom prostredí splniť a Vám našim verným divákom po výbornom výkone a peknej hre odovzdať víkendový dar v podobe víťazstva nad niektorým silným súperom z prvej trojice.

Milí naši športoví priaznivci, dovoľte mi sa Vám v mene celého tímu HK Vajnory srdečne poďakovať za Vašu podporu počas jesennej časti. Tešíme sa na Vašu účasť a podporu aj v nadchádzajúcej jarnej časti !!!!!!